18

احتمالأ تا کنون در حیطۀ عکاسی با اصطلاح EXIF برخورد کرده اید. EXIF یا Exchangeable Image File اطلاعاتی است که دوربینِ شما به همراهِ فایلِ هر عکس در خود ایجاد و نگهداری می کند. این اطلاعات زمانی که شما با فرمت JPEG یا TIFF عکاسی کنید ذخیره می شوند. اکثرِ تولیدکنندگانِ دوربین ها، EXIF را پشتیبانی می کنند و شما چه بدانید و چه ندانید، دوربینِ شما قابلیتِ ضبط کردنِ این اطلاعات را دارد.

احتمالأ بهترین راه برای درکِ مفهومِ EXIF این است که یک نمونه را که به همراهِ یک عکس ذخیره شده به شما نشان دهم. اول عکس را ببینید:

اطلاعاتِ همراه شده با این تصویر به چند روش قابل دسترسی است:

١. اگر تصویر هنوز داخلِ کارتِ حافظۀ دوربین باشد، در همان دوربین قابلِ مشاهده است. دوربینی که در این جا مثال زده می شود، Canon و از نوعِ DSLR است. دسترسی به اطلاعاتِ EXIF در این دوربین از طریقِ فشار دادنِ دکمۀ Info در زمانی که تصویر در حالتِ نمایش است می باشد. به این ترتیب دسته ای از اطلاعاتِ به صف شده در موردِ این تصویر به نمایش در می آید که شاملِ سرعت، دیافراگم، تاریخ، زمانِ عکسبرداری و... می باشد.

2. یک روشِ دیگر آن است که رویِ تصویر کلیکِ راست کرده و گزینۀ Properties را انتخاب کنید. اگر با Mac کار می کنید گزینۀ Get Info را انتخاب کنید. تصویرِ زیر نشان می دهد که وقتی رویِ عکسِ گفته شده در Mac کلیکِ راست انجام شد، چه اطلاعاتی نمایش داده می شود:

این روش تمامِ اطلاعات را نشان نمی دهد، اما برخی اطلاعاتِ اولیۀ مفید و قابلِ استفاده را ارائه می دهد.

3. آخرین روشی که در موردِ آن صحبت می شود، مشاهدۀ اطلاعاتِ EXIF از طریقِ نرم افزارِ ویرایشیِ شماست. در تصویرِ زیر از Photoshop Element 2.0 (در Mac) استفاده شده. در این نرم افزار به منوی File رفته و File Info را انتخاب می کنیم. حال دو نوع اطلاعات برای انتخاب پیشِ رو دارم؛ General و EXIF. با انتخابِ گزینۀ EXIF اطلاعاتِ زیر به نمایش در می آید:

حالا می توانید اطلاعاتِ بسیاری را در خصوصِ عکسِ گرفته شده مشاهده کنید.

دوربین ها و نرم افزارهای مختلف از نظرِ تنوّعِ اطلاعاتی مختلف هستند اما همۀ آن ها اطلاعاتِ پایه و اولیه را می دهند. اطلاعاتِ EXIF بسیار کارآمد هستند و به طرقِ گوناگونی به شما در ارتقای تصاویر بعدیتان کمک می کنند. مثلأ ممکن است به تصویر فوق نگاه کنیم و احساس کنیم که تصویر Grain زیادی دارد که به کار لطمه زده؛ با مرور اطلاعاتِ EXIF متوجه می شویم که ISO در این تصویر 400 بوده، پس برای نوبتِ بعد می دانیم که با کاهش دادنِ ISO به مثلأ 200 می توانیم Grain را کاهش دهیم.

مرورِ اطلاعاتِ EXIF قاعدتأ چیزی نیست که برای هر تصویری موردِ نیاز باشد ولی این کار به خصوص وقتی که تازه عکاسیِ دیجیتال را شروع کرده اید، به شما کمکِ شایانی می کند تا کیفیتِ کارهایِ بعدیتان را بالا ببرید و رو به جلو حرکت کنید.

(منبع: Digital-Photography-School/اقتباس و ترجمه: متین کاشانی فرید/ عکسها: از منبع!)

/ 3 نظر / 14 بازدید
محمد

اگه راست میگی بگو چطوری میشه این اطلاعات رو عوض کرد.اصلا میشه؟