عکّاسخانۀ نصفه نیمه
نصفه نیمه های عکاسی برای همه
22
نویسنده: متین کاشانی فرید - یکشنبه ۱٢ دی ۱۳۸٩

سه عکس زیر را یکی از خواننده های عزیز عکاسخانه برای من فرستاد، و از من خواست تا نکاتی را برای بهتر شدن عکس ها به او بگویم. ضمن تشکر از این دوست خوب، عکس ها را مرور می کنیم:

در عکس زیر، سوژۀ اصلی، درختِ کریسمس است. تقریبأ در وسط قرار گرفته و هم چنین به خاطر وجود عناصر مزاحمی که از بالا و پایین و طرفین وارد عکس شده اند، تمایزی میان سوژۀ اصلی و دیگر اجزا نیست. در حقیقت عکس روح ندارد.

 

 

در این یکی عکس، درخت نقشِ مؤثرتری پیدا کرده و بیشتر مطرح می شود. قرار گرفتنِ درخت در بخشِ یک سوم هم ترکیبِ کار را بهتر کرده. به علت این که عکس از پایین به بالا گرفته شده، پرسپکتیو ایجاد شده و با توجه به این که خطوطِ گوشۀ دیوار را در عکس داریم، این پرسپکتیو به عکس صدمه زده.

 

 

این یکی عکس از این نظر حائزِ اهمیت است که دوستِ خوبِ ما، به حال و هوای عکس دقت بیشتری کرده و با توجه به این که آینه را برای نشان دادنِ درخت انتخاب کرده، و با قرار دادن گل ها در پیش زمینۀ عکس، به نوعی سعی در ایجادِ تفاوت در فرم های معمول داشته. در عینِ حال ستونِ وسط کادر به عکس صدمه زده و به نظر می رسد که فوکوس هم به درستی انجام نشده.

 

 

و اما بعد...

من 2 نکته را به این دوستِ خوب و به تقاضایِ خودش پیشنهاد کردم:

 

  1. برای عکاسی، خودش را با سوژه در یک سطح قرار دهد.
  2. سعی کند خطوطِ کنج دیوار را از کادر خارج کند.

 

ایشان مجددأ به عکاسی از این سوژه پرداختند و نتیجه را ارسال کردند. عکس های جدید را مرور می کنیم:

عکس زیر به نسبت عکسِ مشابهش در قبل، خلوت تر شده؛ محل قرارگیری سوژه بهتر شده و با توجه به رعایت کردنِ Level مناسب، ایستاتر هم شده.

 

 

این یکی عکس از این نظر قابلِ توجه است که عکاس به سوژه نزدیک شده. روحِ عکس بیشتر شده و البته خلوتی و رنگ و آبی هم که عکس دارد به جذاب شدنِ آن کمک کرده. البته به نظر می رسد که این عکس تنها یک تجربۀ نزدیک شدن به موضوع است و عکاس هنوز کادرِ دقیقی برای عکس در نظر ندارد.

 

 

و اما در نهایت، یک عکسِ دقیق و حساب شده که روی تمامیِ جوانبِ آن کار شده است.

 

 

با اجازۀ عکاس، عکسِ آخری را که بسیار برایم دلنشین بود و البته با حال و هوای سالِ نوی میلادی هم مطابقت دارد، کمی ادیتِ نوری و سایزی کردم و برای دانلود قرار دادم تا اگر مایل باشید مثل من، از آن برای پس زمینۀ مانیتورِ خود استفاده کنید. برای دیدن عکسِ بزرگ و با کیفیت، روی عکسِ زیر کلیک کنید.

 

مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :