عکّاسخانۀ نصفه نیمه
نصفه نیمه های عکاسی برای همه
21
نویسنده: متین کاشانی فرید - جمعه ۳ دی ۱۳۸٩

چند نکته برای عکاسی در کریسمس:

1.     مطمئن شوید که برای هر پیشامدی آماده اید. در عین حال در نظر داشته باشید که محلی هم که در آن به عکاسی می پردازید نقش تعیین کننده ای در عکس هایتان دارد.

2.     دوربینتان را فراموش نکنید! فکر می کنید که نیازی به گفتن ندارد؟! شاید همین طور باشد اما من در آخرین نوبت به خاطرِ عجله فراموش کردم که دوربینم را با خودم ببرم!

3.     باطری دوربینتان را شارژ کنید و باطریِ یدکی هم به همراه داشته باشید.

4.     فراموش نکنید که چند کارتِ حافظۀ خالی و اضافی را هم با خود داشته باشید.

5.     شخصی را در عکس هایتان بگنجانید. مثلأ قرار دادن فردی از خانواده در حالِ نوشیدن و یا صرفِ دسر، باعث می شود که او در شلوغی و هیاهوی آن روز به فراموشی سپرده نشود.

6.     به نور و محیطی که در آن عکاسی می کنید توجه داشته باشید. آیا نور کافی است؟ آیا نیازی به استفاده از فلاش هست؟ آیا پس زمینه برای عکاسی مناسب است؟

7.     در بعضی کشورها مثل استرالیا، اغلب کریسمس را در فضای باز جشن می گیرند اما در نقاطی دیگر از دنیا این جشن را در منزل و محیطِ سرپوشیده برگزار می کنند. توجه داشته باشید که در چه فضایی و با چه نوری عکاسی می کنید و با توجه به آن، White Balance دوربینِ خود را تنظیم کنید. اگر با فرمت RAW عکاسی می کنید می توانید از این مرحله چشم پوشی کنید و بعدأ تنظیمات White Balance را انجام دهید.

8.     قاعدتأ شما برای عکاسی از مهمانیِ شبِ کریسمس نمی توانید یک غرفه اجاره کنید. پس سعی کنید تا قسمتی از فضای مهمانی را برای عکاسی از چهره آماده کنید و در طول مهمانی از میهمانان بخواهید که برای عکاسی به آن قسمت بیایند و عکسِ آن ها را بیاندازید. مثلأ قسمتی که با یک پرده پوشیده شده می تواند فضای مناسبی باشد. کارِ دیگری که من تجربه کردم و به شما هم پیشنهاد می کنم این است که دوربین را رویِ سه پایه قرار دهید. تنظیماتِ نوری را انجام دهید و  Self Timer را فعال کنید. سپس از مهمانان بخواهید تا در طولِ مهمانی، هر زمانی که مایل بودند به جایگاهِ آماده شده بروند و از خود عکس بیاندازند. نتیجه شگفت آور خواهد بود و هر چه بیشتر از زمانِ مهمانی بگذرد عکس های هیجان انگیزتری توسط مهمانان ثبت خواهد شد.

9.     شام و میهمانیِ شبِ کریسمس قطعأ بهترین قسمتِ آن روز است. با این حال عکاسی کردن از مراحلِ آماده شدن برای این جشن هم می تواند بسیار زیبا باشد. مثلأ شما می توانید عکس های زیبایی از مراحلِ آماده کردنِ شام، چیدنِ میز، تزئینِ درخت، بسته بندیِ کادو ها و یا حتی لباس پوشیدنِ کودکان بیاندازید. عکس هایی که قبل از شروع مهمانی گرفته می شوند واقعأ عالی هستند چرا که هر چیزی را در بهترین حالتِ آن و قبل از این که مهمان ها به محل بیایند نشان می دهد.

10.  یکی دیگر از کارهای هیجان انگیزی که می توانید انجام دهید این است که از محل هایی، قبل از شروعِ مهمانی عکس بیاندازید و سپس، وقتی مهمانی تمام شد دوباره از همان محل ها و با همان زاویه عکس بگیرید. تغییرات شگفت انگیزند.

11. استفاده کردن از نورهای فانتزی که برای تزئین در کریسمس به کار می روند، در پس زمینه یا پیش زمینۀ عکس ها، جلوه های جالبی ایجاد می کنند. رشته های نور، گوی ها و...

12. یکی از رایج ترینِ انواعِ عکس ها در شبِ کریسمس، عکسِ گروهی است که معمولأ در آخرِ میهمانی و وقتی که همه در بدترین وضعیت هستند گرفته می شود. سعی کنید این عکس را درست وقتی که همۀ مهمان ها به تازگی از راه رسیده اند و هنوز سرحال و شاداب هستند بگیرید.

13. یکی دیگر از انواعِ عکاسی که می توانید در این شب تجربه کنید، عکاسیِ پی در پی است. زمانی که اشخاص در حالِ باز کردنِ کادو ها هستند، چهره ها بسیار پرهیجان می شوند. به خصوص اگر که در اطرافِ خود بچه هایی هم داشته باشید. دوربین خود را روی حالتِ burst تنظیم کنید و از این فرایندِ باز کردنِ کادو عکاسی کنید. بعدأ خواهید دید که چه مجموعه عکسِ جالبی از بینِ هر سری از این عکس ها در خواهد آمد. لحظه ای که شخص با کادوی باز شدۀ خود مواجه می شود، عکاسی از چهرۀ اهدا کننده را فراموش نکنید.

14. اغلبِ اشخاص کادرها را خیلی باز می بندند و به سوژۀ اصلی اکتفا نمی کنند. سعی کنید به سوژه نزدیک شوید، چه با قدم هایتان و چه با استفاده از لنز دوربین، و کادر را با سوژۀ اصلی پر کنید.

منبع: digital photography school/ ترجمه و اقتباس: متین کاشانی فرید

عکس ها از منبع!

 

.

.

.

.

.

مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :