عکّاسخانۀ نصفه نیمه
نصفه نیمه های عکاسی برای همه
26
نویسنده: متین کاشانی فرید - دوشنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٠

 

بعضی اوقات Auto Focus می تواند خیلی آزار دهنده باشد، اما در عین حال استفاده از آن هم در بعضی شرایط مثل اوقاتی که نیاز به سرعت عمل دارید، یا زمانی که از یک منظره عکسبرداری می کنید و قصد دارید روی یک نقطۀ مشخصی فوکوس کنید، بسیار کمک کننده است.

در این جا 2 روش را ذکر می کنیم که به شما این امکان را می دهد که روی Auto Focus کنترل بیشتری داشته باشید:

1. روش اول:  نقطۀ فوکوس را روی نقطۀ مرکزی تنظیم کنید. بعد با حرکت دادن دوربین، این نقطه را روی محلی که مایلید فوکوس باشد قرار دهید و دکمۀ شاتر را به صورت نصفه فشار دهید. حالا همان طور که شاتر را تا نیمه نگه داشته اید دوربین را حرکت دهید و کادر مورد نظر خود را ببندید و شاتر را تا انتها فشار دهید.

2. روش دوم:  از Auto Focus به همان نحوی که در حالات معمول استفاده می کنید، استفاده کنید اما به محض این که روی نقطۀ مورد نظر فوکوس شد، دکمۀ Auto Focus را از روی لنز به حالت Manual Focus تغییر دهید. لنزِ شما فوکوس فعلی شما را در خودش حفظ می کند. این روش در مواقعی که از سه پایۀ عکاسی استفاده می کنید و یا چندین عکس را از یک نقطه می گیرید، بسیار خوب جواب می دهد.

عکس زیر از منبع!

 

منبع: digital photography school / ترجمه و تلخیص: متین کاشانی فرید

25
نویسنده: متین کاشانی فرید - دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠

 

اولین چیزی که در مورد عکسبرداری از افراد بزرگ (چاق) باید به خاطر داشت این است که آن ها خودشان می دانند که چاق هستند. آن ها مثل هر فرد دیگری (که شامل افراد لاغر هم می شود) می توانند از عکس خود این طور استنباط کنند که که چاق تر یا لاغرتر از آن چیزی که می باشند، هستند.

ما همیشه سعی می کنیم تا راه هایی را پیدا کنیم که مردم را کوچک تر و لاغرتر نشان دهد و فکر می کنیم که لاغرتر = جذاب تر است. اما، این چیزی نیست که هنگام عکاسی از افراد درشت، لازم باشد در درجۀ اول روی آن تمرکز کنیم. آن چه که مهم است این است که به آن ها احساس راحتی بدهیم.

در این جا چند نکته را که می تواند کمک کننده باشد ذکر می کنیم:

  •  استفاده ار لنز تله فوتو برای کاهش اعوجاج.
  • عدم عکسبرداری از پایین به بالا.
  • عکسبرداری با زاویۀ دید از بالا به پایین. (اما از این روش بیش از حد استفاده نکنید و انواع دیگر فریم بندی را هم در عکس هایتان داشته باشید.)
  • شما می توانید بدن یکی را (در صورتی که لاغرتر و زیباتر است) به عنوان سپری برای بدن شخص چاق تر استفاده کنید.
  • شما می توانید کادربندی هایی را که روی سر و شانه ها تأکید دارند برگزینید. اما دقت کنید که در تمام عکس ها از این روش استفاده نکنید چرا که فرد مورد نظر احساس می کند که جذاب نیست و بدن زیبایی ندارد. قاعدتأ باید عکس هایی که بدن شخص را نشان بدهد را هم ثبت کنید تا شخص احساس نکند که فرقی بین او و دیگران است.

عکس زیر از منبع!


منبع: digital photography school / ترجمه و تلخیص: متین کاشانی فرید

مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :