عکّاسخانۀ نصفه نیمه
نصفه نیمه های عکاسی برای همه
08
نویسنده: متین کاشانی فرید - جمعه ٢٥ تیر ۱۳۸٩

فضای منفی دوستِ شماست! به این فکر نباشید که همیشه کادرتان را پر کنید. گاهی فضای منفی می تواند به نفع شما کار کند. به خاطر داشته باشید که فضای منفی هم به اندازۀ سوژۀ اصلی مهم است.

(منبع: digital-photography-school/مترجم: متین کاشانی فرید)

عکس از منبع:

07
نویسنده: متین کاشانی فرید - شنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٩

عکاسی کردن با عمق میدان پایین (shallow depth of field) یکی از روش هایی است که عکاسان بسیاری در جهتِ متفاوت ساختنِ تصاویرشان از آن استفاده می کنند. بدین ترتیب آن ها بخشی از تصویر را به زیبایی فوکوس کرده، در حالی که بخشی دیگر در پس زمینه (و گاهی اوقات در پیش زمینه) خارج از فوکوس و به حالت لکه های محو زیبایی در آمده. در زیر چند عکس را که با شیوۀ عمق میدان پایین عکاسی شده مشاهده می کنید.

(منبع: digital-photography-school/مترجم: متین کاشانی فرید)

عکس اول از خودم و بقیه از سایت منبع برداشته شده:

.

.

.

.

.

.

.

.

.

06
نویسنده: متین کاشانی فرید - چهارشنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٩

برای ساخت تصاویر سیاه و سفید در فوتوشاپ:

١. عکس مورد نظر را در فوتوشاپ باز کنید:

٢. یک لایۀ جدید تنظیم Channel Mixer  باز کنید.

(Image/Adjustments/Channel Mixer)

٣. سپس قسمت Monochrome (تک رنگ) را تیک بگذارید تا تصویر سیاه و سفید شود (اما فعلأ ok را نزنید).

۴. درصدهای روشنایی را به حدی که برای هر رنگ از تصویر رضایت آمیز باشد تغییر دهید و تعدیل کنید. (برای تنظیم و تغییر درصدها، روی لغزنده ها کلیک کنید و به چپ و راست بکشید.)

با استفاده از channel mixer شما می توانید درخشندگی رنگ های مختلف را با تغییر درصدهای آن ها، تشدید کنید. به عنوان مثال، اگر شما درصد رنگ قرمز را تشدید کنید، اتوبوس قرمز واقع در تصویر درخشان تر می شود. هیچ روش دقیق و کاملأ واقعی برای متعادل کردن یک تصویر وجود ندارد، اغلب رنگ های سیاه و سفید واقعی بر مبنای رنگ قرمز ساخته می شوند که این خود نشان دهندۀ این است که چرا channel mixer با 100% قرمز شروع می شود. هر رنگ را به طور جداگانه روی 100% تنظیم کنید و رنگ های باقی مانده را روی 0% بگذارید و نتیجه را امتحان کنید. بر این اساس، ترکیب های متفاوتی از رنگ ها را بسازید و تجربه کنید؛ ولی وقتی کشف کردید که کدام رنگ ها عکس را طبق سلیقۀ شما متعادل می کنند، برای گرفتن بهترین نتیجه مطمئن شوید که درصدهای آن را تا حدود 100% برسانید.

این تمام آن چیزی بود که می بایست انجام دهید! (منبع: picturecorrect/ مترجم: متین کاشانی فرید)

05
نویسنده: متین کاشانی فرید - شنبه ٥ تیر ۱۳۸٩

یکی از آسان ترین و سریع ترین راه های انتقال عکس از کارت به کامپیوتر، استفاده از کارت خوان ها است. این شیوه اغلب سریعتر از وصل کردن کابل انتقالی که با دوربینتان عرضه شده عمل می کند. علاوه بر این کارت خوان ها مانع از این می شوند که دوربینتان را برای مدت طولانی در کنار کامپیوتر رها کنید تا عکس ها منتقل شوند. ضمنأ دیگر از باطری دوربین برای این منظور استفاده نمی شود. (منبع: bobbsooke.com / مترجم: متین کاشانی فرید)

در زیر عکس 2 نمونه کارت خوان را مشاهده می کنید:

Card Reader

این هم عکس دوربینی که با کابل USB به کامپیوتر وصل شده:

USB Cable

04
نویسنده: متین کاشانی فرید - سه‌شنبه ۱ تیر ۱۳۸٩

عکس گرفتن بیشتر، به شما شانس بیشتری می دهد تا لحظات خاص را ثبت کنید. از آن جا که دوربین های دیجیتال به شما این امکان را می دهند که عکس هایی را که نمی خواهید از روی کارتتان و یا بعدأ از روی کامپیوتر پاک کنید، تا جایی که می توانید عکس بگیرید. (منبع: bobbsooke.com / مترجم: متین کاشانی فرید)

یک نمونه ثبت لحظۀ خاص (رعد و برق) توسط خودم که بدون عکسبرداریِ پی در پی امکان پذیر نبود:

ثبت لحظۀ خاص

مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :